NÄSTA TÄVLING I SILVERRALLYT
VÅRMIXED PÅ ÖREBRIDGEN Lördagen 10 Mars Klockan 10:00
 

Silverrallyt 2017-2018

1 Kenneth Wallin  30
2 Johan Grönkvist  18
  Magnus Hultman  18
4 Linus Jorner  15
5 Leif Erntsson  14

AKTUELL STÄLLNING I SILVERRALLYT 2017/2018


 ÖLBF DM-Veteraner 2017/2018

 ÖREBRO LÄNS BRIDGEFÖRBUND 


Segrare och Guldmedalj K-G Larsson - Ingvar Johansson
Tvåa och silvermedalj Rolf Selander - Bertil G Johnson
Trea och bronsmedalj Gun Röhnisch - Bertil Blomqvist
MER INFO HÄR
Klicka här för att prova ÖLBF´s resultatservice




INDIVIDUELLT DM 2017/2018
Lördagen 2 december 2017

Segrare och guldmedalj Robert Storm
Andra plats och silvermedalj Claus Röhnisch
Tredjeplats och bronsmedalj Lennart Rundqvist
Mera information här PDF-format
Klicka här för att prova ÖLBF´s resultatservice


 MIXED-DM

Seger och GULD till Inger Aronsson och Kenneth Wallin
Silver till Gun Röhnisch och Magnus Hultman
Brons till Anki Johansson och Bertil Blomqvist
vid årets första DM-final lördagen 25 november 2017
Tävlingen ingår i årets silverrally

Fotograf: Dejana Sverker

Klicka här för att prova ÖLBF´s resultatservice


Allsvenskan Div IV Örebro Läns Bridgeförbund 2017-2018

Lindesbergs BS, Lars segrade
Med i laget var Lars Lilja, Karola Högberg, Helen Uliczka, Mikael Hallin och Nils Lund
 

 
Plac Lag Kapten Imp Kvot VP
1 Lindesberg Lars Lars Lilja 275 - 142 1.937 78.28
 
2 Nora BK Gunnar Gunnar Dybeck 287 - 197 1.457 67.14
3 Örebridgen Ladies Fight Annika Forsberg 155 - 188 0.824 43.74
4 Örebridgen Hektor Lars Marcusson 220 - 249 0.884 43
5 Örebridgen Revansch Claus Röhnisch 207 - 262 0.790 39.01
6 Örebridgen Goterna Johan Sverker 167 - 273 0.612 28.83
 

SPELKALENDER 2017-2018 Ver 4 2017-10-03 i PDF-format


SLUTSTÄLLNING I SILVERRALLYT 2016-2017
 Första plats Magnus Hultman 44 poäng
Andra plats Johan Grönkvist 43 poäng
Tredjeplats Maria Grönkvist och Johan Karlsson 42 poäng
 



Grattis till segrarna Tommie Ramstedt och Kjell Karlsson
Silver till Krister Berg och Björn Forsberg
Bronset gick till Magnus Hultman och Johan Karlsson

Klicka här för att prova ÖLBF´s resultatservice


ÖLBFs Långfredagsbarometer fredagen 14 april

Klicka här för att prova ÖLBF´s resultatservice
 


FINAL DM-DAMER lördagen 18 mars 10:00
DM DAM FINAL spelades 18 Mars 2017

DM-Dam finalen spelades på Örebridgen 18 mars
Här kan Du se resultatet och brickvisning mm

Klicka här för att prova ÖLBF´s resultatservice

ÖLBF DM-Damer lördag 18 mars 2017 (TL:KM)
Antal Par= 12 Max antal brickor= 44 Antal spelade brickor= 44 Antal Resultat= 6 Medel= 220

Plac Parnamn Poäng %
1 Therése Andersson - Marie Göthberg 275,0 62,5
2 Rose-Marie Crossner - Annika Forsberg 250,0 56,8
3 Margit Rogberg - Anki Johansson 247,0 56,1
4 Malin Lönnberg - Eva Jansdotter 246,0 55,9
5 Dejana Sverker - Christina Oldin 235,0 53,4
6 Karola Högberg - Inger Hultstrand 224,0 50,9
7 Kerstin Marcusson - Gerdmarie Zäll 220,0 50
8 Helen Uliczka - Ann-Christin Ahlström 219,0 49,8
9 Inger Aronsson - Karin Erlandsson 203,0 46,1
10 Ann Bergström - Gun Röhnisch 199,0 45,2
11 Kerstin Hollertz - Kerstin Demjan 181,0 41,1
12 Kerstin Vikman - Birgitta Ekström 141,0 32

DM-lag finalen spelades på Örebridgen 4/5 mars
Här kan Du se resultaten rond efter rond, bricka efter bricka
Klicka här för att prova ÖLBF´s resultatservice

Segrare "En påse Nötter"
Johan Karlsson, Magnus Hultman, Bo-Henry Ek
Peter Nordén Andreas Westman och Bo Sumdström

Placering   Lag   Lagnamn   Ronder   Imp    Kvot    VP 
1 2 En påse nötter 11 357 - 177 2,017 152,75
2 11 Ramis 11 360 - 187 1,925 149,89
3 4 Björnligan 11 299 - 169 1,769 146,8
4 3 11 286 - 173 1,653 139,4
5 7 Linde Energi 11 290 - 235 1,234 112,36
6 10 Den långa vägen 11 252 - 261 0,966 110,96
7 1 Grönkvist 11 253 - 253 1,000 110,76
8 8 Galne Gunnar 11 240 - 299 0,803 99,14
9 6 Dejo 11 232 - 288 0,806 94,08
10 12 Annikas gäng 11 198 - 296 0,669 81
11 9 MALT 11 215 - 371 0,580 68,35
12 5 Badgers 11 191 - 464 0,412 53,51

Lördagen 11 februari spelades DM-Seniorer
21 par 21 ronder 42 brickor

Segrare och guldmedaljer Rolf Selander - Bertil G Johnson
Tvåa och silvermedaljer Gunnar Göthberg - Michael Runfors

Trea och bronsmedaljer Christina Oldin - Leif Bengtsson
Troligtvis går fyra par vidare till SM-finalen

Plac Parnamn Poäng %
1 Rolf Selander - Bertil-G Johnson 462,4 61,2
2 Gunnar Göthberg - Michael Runfors 423,8 56,1
3 Christina Oldin - Leif Bengtsson 419,1 55,4
4 Jörgen Pihl - K G Larsson 415,5 55

Klicka här för att prova ÖLBF´s resultatservice


Hej alla användare av den här hemsidan. ÖLBF testar bridgeförbundets nya och standardiserade hemsida och lägger succesivt in ny information där.
 Vi vill att så många som möjligt går in på den nya hemsidan. Du kan använda följande länk:
länk:


DM-INDIVIDUELLT

Idag lördag 3 december spelas DM-Individuellt
Här kan Du se resultatet bricka för bricka
på ÖLBFs resultatservice
 Ingår i ÖLBFs Silverrally

INFORMATION


Klicka här för att prova ÖLBF´s resultatservice